PÄŤ PRAVIDIEL

Minimálne by ste však mali dodržiavať päť pravidiel:
1. skontrolujte, či máte najnovšie bezpečnostné aktualizácie a záplaty
2. nainštalujte si antivírový softvér
3. používajte osobné firewally
4. prečítajte si naše odporúčanie k heslám
5. používajte anti-spyware program


Podľa nás týchto päť pravidiel ponúka najlepšiu ochranu pri najmenšej námahe. Dodržiavaním týchto pravidiel značne zvýšite ochranu vášho počítača nielen pri použití našich služieb Internet bankingu, ale aj pri použití internetu všeobecne.

Nie sú to všetky opatrenia, ktoré môžete vykonať, ale predstavujú výborný začiatok. Využívať ich môže každý rovnako, od majiteľa firmy až po súkromné osoby.

Popíšme si ich detailnejšie:

1. Aktualizácie a záplaty
Skontrolujte, či máte najnovšie bezpečnostné aktualizácie a záplaty.
Z času na čas sa v programoch na vašom počítači odhalia zraniteľné miesta. Vydavateľ nasledovne zverejní "záplatu", ktorá napraví takéto slabé miesto. Tieto slabé miesta sú bežne využívané tvorcami vírusov a hackermi na získanie neautorizovaného prístupu do počítačov, ktoré neobsahujú záplatu.

Ak chcete skontrolovať záplaty a aktualizácie, mali by ste navštíviť stránku vydavateľa, najčastejšie ide o časť Download (sťahovanie).

2. Antivírový softvér
Nainštalujte si antivírový softvér
Možno už používate antivírový softvér, ale aby bol účinný, softvér je potrebné pravidelne aktualizovať najnovšími súbormi s definíciami vírusov. Ak si nie ste istý, ako to urobiť, pozrite si pomocníka príslušného programu.

Existuje množstvo účinných programov, z ktorých si možno vybrať, najbežnejšie komerčné produkty zahŕňajú Nod32, AVG, Avast, McAfee, Symantec (Norton) a Sophos.

Antivírovú ochranu je možné získať aj zdarma. Ak vyhľadáte cez Google "free anti-virus", získate zoznam tých najznámejších.

3. Osobné firewally
Používajte osobné firewally
Osobný firewall je ďalším malým programom, ktorý vám pomáha chrániť váš počítač a jeho obsah pred narušiteľmi z internetu. Po nainštalovaní zablokuje neautorizovaný pohyb dát do a z vášho počítača.

Vybrať si možno z množstva účinných programov. Bežné komerčné produkty sú Kerio, Zone Labs, McAfee a Computer Associates.

4. Odporúčanie k heslám
Prečítajte si naše odporúčanie k heslám
Heslá sú kľúčom k on-line informáciám o vašom účte. Snažte sa vyhnúť používaniu rovnakého hesla do rôznych systémov, ktoré sú pre vás dôležité. Takéto konanie vystavuje vaše peniaze riziku v prípade, že niekto odhalí toto vaše jediné heslo. Z tohto dôvodu sa dôrazne odporúča mať jedinečné heslo pre každú službu, ktorá je taká dôležitá ako váš Internet banking.

Pri výbere vhodného hesla môžete zvážiť nasledujúce:

Buďte iný - Vyhýbajte sa používaniu rovnakého hesla pre rôzne služby.

Nebuďte osobný - Nepoužívajte heslá, ktoré je možné ľahko uhádnuť, napr. mená detí, mená domácich zvierat, dátumy narodenia, telefónne čísla.

Nikdy si ich nezapisujte - Dôrazne odporúčame nikdy si nezapisovať ani inak nezaznamenávať svoje heslá. Ak máte však pocit, že nemáte inú možnosť, mali by ste si vždy overiť, že ste heslo zapísali takým spôsobom, ktorému rozumiete len vy a nikto iný.

V žiadnom prípade by ste nemali svoje prihlasovacie údaje na Internet banking kdekoľvek zverejňovať, okrem stránky bankingu, ku ktorej by ste sa mali dostať normálnym spôsobom a priamo, a nikdy nie prostredníctvom odkazu v e-maile.

5. Anti-spyware softvér
Používajte anti-spyware program
Spyware je termín označujúci programy, ktoré bežia na vašom počítači a majú za úlohu sledovať a zapisovať spôsob, akým si prehliadate internet a internetové stránky, ktoré navštevujete. Spyware napríklad dokáže skombinovať informácie o vašom on-line správaní s informáciami od množstva ďalších užívateľov, čím vlastne robí prieskum trhu. Tieto informácie môžu kupovať a predávať spoločnosti, ktoré zaujíma spôsob, akým sa zlepšuje konštrukcia stránok a využíva internet.

Možno si želáte a možno nie, aby bolo vaše používanie internetu sledované takýmto spôsobom. Tak ako môže byť spyware využívaný na zvýšenie kvality pobytu on-line, môže sa použiť aj na získanie osobných údajov, ktoré ste zadali, vrátane hesiel, telefónnych čísel, čísel kreditných kariet a čísel identifikačných dokladov.

Spyware sa často načíta do počítača, ako súčasť bezplatného stiahnutia inej služby - napríklad služby, ktorá vyhlasuje, že zvýši výkon vášho počítača. Niekedy je požadovaný váš súhlas, ktorý sa zobrazí malým písmom, no spyware sa môže načítať do vášho počítača bez vášho súhlasu alebo vedomia.

Spyware nie je to isté ako vírus, keďže len zaznamenáva, čo robíte a nemení spôsob, akým pracuje váš počítač. V dôsledku toho nie je antivírový softvér účinný pri identifikácii a odstraňovaní spyware; potrebujete si stiahnuť a spustiť špeciálny anti-spyware program.

V súčasnosti dostupný bezpečnostný anti-spyware softvér zahŕňa anti-spyware značiek McAfee, Spybot Search and Destroy, AdAware, Spyware Eliminator, Spyware Doctor a Microsoft. Dôrazne odporúčame, aby ste si nainštalovali a využívali anti-spyware produkt s dobrou povesťou, aby ste sa ochránili pred spyware na vašom počítači.

Žiadna z informácií na tejto Stránke alebo akýkoľvek odkaz na alebo zo stránok a serverov tretích strán nemá za cieľ zjavnú ani skrytú podporu, či schvaľovanie tretích strán alebo ich odporúčaní, názorov, informácií, produktov alebo služieb. Vaše využívanie tejto stránky podlieha podmienkam, ktorými sa riadi. Pred použitím stránky si prečítajte tieto podmienky.

<